Back to top

O Sołectwie

Sołectwo Żerniki - Gmina Kórnik

Wieś sołecka położona w odległości 11,5 km na północny zachód od Kórnika, w dolinie Kopli.

 Jej nazwa pojawiła się po raz pierwszy w materiałach rękopiśmiennych w pierwszej połowie XV wieku. Pochodzi zapewne od słowa żyrdnik czyli rzemieślnik wyrabiający żerdzie – drzewca do włóczni (Walczak 2007). W 1400 roku Jaśko z Żernik świadczył w sprawie Piotra Tarnowskiego przeciw Maciejowi z Markowic. W 1435 roku pisał się Przybysław z Żernik (de Zirniki).

W 1580 roku Stanisław Spławski miał tu 6 łanów osiadłych, 3 zagrodników i 2 łany puste. Następnie  wieś przeszła w ręce Zakrzewskich. Około połowy XVIII wieku jej właścicielami byli Wilkońscy. W XIX stuleciu należała już do Mycielskich. W 1876 roku Ignacy Mycielski wydzierżawił majętność Niemcowi Teodorowi Gumprechtowi. Nieco później przeszła całkowicie w ręce niemieckie i w 1926 roku należała do Niemca Ignacego Sarazzina.

W końcu XIX wieku było tu 18 domów mieszkalnych i 222 mieszkańców; 24 było ewangelikami. Po drugiej wojnie światowej  wieś znalazła się w obrębie gminy kórnickiej.

Obszar sołectwa wynosi obecnie 675 ha, z czego większość zajmują użytki rolne, a niemal 10% lasy. Wieś zamieszkuje 288 osób (tendencja spadkowa). Zabudowa wioski, przypominającej układem przestrzennym widlicę, jest zwarta, dominują bloki wielorodzinne zbudowane w okresie funkcjonowania we wsi PGR.

We wsi zachowały się pozostałości XIX-wiecznego założenia folwarcznego. Po II wojnie światowej budynki przejęte zostały przez Kombinat PGR. Obecnie część zabudowań jest w posiadaniu AWRSP, a część posiada osoba prywatna (m.in. hodowla koni). Na drodze polnej między Żernikami a Gądkami, w pobliżu mostku na Kopli zachował się kilkusetmetrowy fragment drogi brukowcowej wiodącej zapewne do dworu i zabudowań folwarcznych.

Na skrzyżowaniu kapliczka z dwiema figurami Matki Boskiej i krzyżem. Za wsią, przy granicy z gminą Kleszczewo figura Matki Boskiej ufundowana w 1911 roku. 

We wsi znajduje się kompleks 408 ogródków działkowych, których użytkownikami są w głównej mierze mieszkańcy Poznania.
Kilkaset metrów na północ od wsi przebiega fragment autostrady A2, stanowiący na tym odcinku południową obwodnicę miasta Poznania. 

 

RADA SOŁECKA 2018 -2023

Sabina Bogusławska 

Jarosław Wojciechowski 

Szymon Sarnowski 

Zbigniew Majewski 

Artur Budziak 

Barbara Majchrzycka 

Tadeusz Jóźwiak  

Sołectwo Żerniki - Gmina Kórnik na mapie

Galeria

Parafia

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Narodzenia NMP w Tulcach
ul. Pocztowa 1
63-004 Tulce

PROBOSZCZ KS. MARIAN LIBERA 

Tel.: 61 870 50 55
E-mail: tulce@archpoznan.pl
www: http://www.tulce.archpoznan.pl